Liposuction (Yağ Aldırma) Kısa Sürede Başarılı Sonuçlar Sunar

Vücudunuzu yeniden şekillendirin ve liposuction yardımıyla daha ince kıvrımlara sahip olan yeni bedeninizi keşfedin.
Liposuction, vücudunuzda birikmiş olan yağları temizler ve daha ince bir vücut formu oluşturmakla birlikte kişinin vücut hatlarını yeniden şekillendirir. Liposuction gerçekleştirildikten sonra, çoğu kişi ideal vücut hatlarına sahip olur ve bu sayede kişilerin kendilerine olan güvenleri artar.

Liposuction Nedir?

Liposuction, egzersize ya da diyete karşı koymuş olan bölgesel olarak yerleşmiş olan yağların giderilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Kalça, basen, kol, çene, yanak, boyun, göğüs, karın, bel, sırt ve ayak bilekleri gibi inatçı bölgelerde meydana gelen yağlanmalar liposuction uygulamasıyla yok edilir.

Günümüzde yıllardır uygulanmakta olan birçok farklı liposuction tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler içerisinden kişiye en uygun olanın uygulanması gerekmektedir. Operasyon genel anestezi altında yapılabilmektedir ancak küçük bölgelerde uygulanacak operasyonlar için lokal anestezi yöntemi de tercih edilebilmektedir. Liposuction’ın obezite için bir çözüm olmadığını ve egzersiz ile sağlıklı beslenme ihtiyacının yerini almayacağını bilmek oldukça önemlidir. Liposuction uygulaması ile selülitin yok edilmesi mümkün değildir. Liposuction sonrasında meydana gelen etkiler, ameliyattan sonra ciddi kilo alıp verme durumu söz konusu olmadığı takdirde kalıcı olarak kabul edilebilmektedir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Neden Liposuction Yaptırmalısınız?

Egzersiz uygulamalarına, rejim yapmaya ve sağlıklı beslenmeye devam etmelerine rağmen bölgesel olarak yerleşmiş inatçı yağlardan kurtulamayan kişilerin, liposuction için en uygun adaylar oldukları bilinmektedir. Vücudunuzun belirli bölgelerinde bulunan yağ birikimleri kalıtsal olarak da mevcutolabilmektedir. Liposuction, bu kalıtımsal yağ birikimlerini yok etmek amacıyla da uygulanabilmektedir.
Liposuction yaptırmayı düşünen kişiler ideal olarak 18 yaşından büyük olmalıdırlar. Bu sayede kişiler, hedeflerine yönelik daha olgun ve gerçekçi beklentilere sahip olabilirler. Bunun yanı sıra 18 yaş üzeri kişilerde ameliyatların olası sonuçları daha iyi olabilmektedir. Yaş, operasyonu ciddi boyutta etkileyen bir faktör değildir fakat yaşın ilerlemesinin liposuction operasyonunun faydalarını az da olsa azalttığı bilinmektedir.

Kimler Operasyon İçin Uygundur?

 • Birkaç kez diyet uygulaması ve egzersiz yapmalarına rağmen kilo veremeyen kişiler
 • Genel vücut kitle endeksinde orantısızlıklara sahip kişiler
 • Vücutlarının bazı bölgelerinde aşırı yağ kitlelerinin oluştuğu görülen kişiler
 • Aşırı kilo vermeyi planlamayan kişiler (Bu kişiler operasyon öncesi operasyonu gerçekleştirecek uzmana planladıkları diyet veya egzersizler hakkında mutlaka bilgi vermelidirler.)
 • Cildi yeterince esnek olan kişiler

Liposuction, operasyon sonrası talimatlar takip edildiği sürece inatçı ve bölgesel olan yağların yok edilmesinde yüksek başarı oranına sahip olmasıyla biliniyor. Liposuction sırasında, tedavi edilen alandan sadece belli belirli bir miktarda yağ alınabilmektedir. Bu nedenle aklınızdaki ‘ideal’ vücut imajına sahip olabilmeniz için beklentilerinizi belirtmeniz ve mümkün olup olmadığını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Operasyon Öncesi

 • Ameliyattan beklentilerin belirlenmiş olması
 • Kullanılmakta olan ilaçlar, vitaminler, bitkisel takviyelerin liposuction operasyonu uygulanması aşamasında herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
 • Alkol ve tütün kullanımının herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
 • Daha önce geçirilmiş ameliyat mevcut olduğu takdirde herhangi bir etkisinin olup olmadığı

Operasyona Karar Vermeden Önce;

Cerrahınıza danışarak, liposuction yaptırmak için amaçlarınızı belirlemiş olmanız oldukça önemli. Liposuction öncesinde işlemle ilgili bilgi sahibi olmakla birlikte, beklediğiniz fiziksel ve psikolojik sonuçlar konusunda da net olmalısınız.

Diyetinizi ve egzersiz rejimlerinizi, genel sağlığınızı ve yok olmasını istediğiniz yağlı bölgelerin oluşma nedeninin altında yatan her türlü kalıtsal konuları tartışmaya hazır olmalısınız.

Günümüzde birçok farklı liposuction tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler arasından yağlı bölgenin durumuna göre cerrahınız tarafından sizin için en uygun teknik seçilecektir.

Kişinin cerrah tarafından önerilen liposuction ile ilgili bilgi sahibi olması ve cerrahla birlikte bu konu hakkında konuşması oldukça önemli. Tüm estetik operasyonlarında olduğu gibi, liposuction uygulamasında da uygulamanın kişi üzerinde bazı etkilerinin olacağı bilinmelidir. Bu etkilerin hem günümüzde hem de daha uzun vadede sağlık üzerinde yol açacağı etkilerini düşünmek gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte kişinin sahip olacağı yeni vücut şeklini korumak için neler yapabileceği konusunda da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Cerrahınız Tarafından Uygulanması Gerekenler:

 • Genel sağlığınızın değerlendirilmesi
 • Herhangi bir sağlık durumunu değerlendirin
 • Bölgesel yağ kitlelerinin incelenmesi ve tedavi edilecek alanların belirlenmesi
 • Ameliyatın olası sonuçlarının tartışılması
 • Liposuction ile oluşabilecek olası komplikasyonların değerlendirilip hastanın bu komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmesi
 • Kullanılan anestezi türü ve etkileri hakkında hastanın bilgilendirilmesi

Operasyon Öncesi Yapılması Gerekenler:

 • Bazı ilaçların alımına ihtiyaç olup olmadığının belirlenmesi
 • Operasyona nasıl en iyi şekilde hazırlanırım?
 • Operasyon sonrası herhangi bir işleme ihtiyacım olacak mı?
 • Operasyon sonrası hangi sonuçları bekleyebilirim?
 • Liposuction sonrası hangi yan etkiler veya komplikasyonlar meydana gelebilir?
 • Liposuction sonrasında herhangi bir rahatsızlığım olacak mı?
 • Tedavi edilen alan operasyon sonrasında şişkinlik ve şişme açısından nasıl görünecek?
 • İyileşme sürecinde kaçınmam gereken faaliyetler veya durumlar var mı?
 • Operasyonu takiben, normal egzersiz rutinimi ne zaman devam ettirebilirim?
 • Liposuction ile bağlantılı olarak başka hangi estetik işlemleri değerlendirebilirim?
 • Operasyondan sonra hangi talimatları takip etmeliyim?

Operasyon Sonrasında Beklenmesi Gerekenler

Birçok hasta operasyonun gerçekleştiği gün eve gidebilmektedir fakat operasyonun gerçekleştirildiği bölgenin büyüklüğüne göre bazı hastaların 1 veya 2 gün hastanede kalması gerekebilmektedir. Hastanede kalma durumu, tedavi edilen bölgedeki derinin altında sıvı birikmesi, enfeksiyon kapması veya aşırı şişlik, ağrı gibi acil komplikasyonların görülmesi ihtimallerini önlemek için doktor tarafından uygun görülebilmektedir.

Çözünebilir tüm dikişler 10 gün içinde emilir. Ancak bu dikişlerin cildin içine gömülmüş veya çıkmış olduğunu görmesi durumunda hastanın doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir. Operasyondan itibaren 6 hafta boyunca bir destek, baskı bandajı kullanmak veya destekleyici kıyafet giymek şişkinlikleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

Tromboz riskini (kan pıhtısı) önlemek için ameliyattan kısa bir süre sonra hafif yürüyüşler yapmak faydalı olabilmektedir. Uzun süreli olarak düşünüldüğünde bakım liposuction sonuçları memnun edici olsa da, operasyon sonrası ilk süreçte vücudunuzun yeni yapısına kendisini ayarlanması biraz zaman alacaktır.

Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

Liposuction, deriye küçük insizyonlar yoluyla dar bir tüpün (kanül) yerleştirilmesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Kesikler küçüktür (0,5 cm) ve seçilen bölgede olabilecek en küçük şekilde gerçekleştirilen yara izleri mevcut olur. Operasyonu gerçekleştiren uzman tarafından, bir titreşim tekniği kullanılır ve yağ hücreleri parçalanır. Bir vakum pompası tarafından parçalanan yağ hücreleri emilir.

Liposuction operasyonu 2 ile 4 saat sürmektedir ancak tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak bazı durumlarda operasyon daha uzun sürebilmektedir. Ufak bölgelerde çalışıldığı takdirde operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu durumda, hasta aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir. Bölgenin ufak olmaması durumunda ise,  sağlık personelleri tarafından sıvı kaybının etkilerinin izlenmesi için kişinin 1 veya 2 gün hastanede kalması gerekebilmektedir.

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatının iyileşme sürecinin hızlı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Operasyon sonrasında çoğu insan üç gün içinde normal ve hafif rutinleri devam ettirebilir ve devam edebilir ve hatta bir hafta veya daha kısa bir süre içinde çalışmaya geri dönebilir. Bununla birlikte 2 ila 4 hafta içinde kişiler hafif egzersizler yapmaya başlayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her bir bireyde operasyon sonrası süreçte değişikliklerin görülmesi mümkündür. Bu nedenle bazı kişilerde 2 aya kadar şişlik ve morarmalar görülürken bazılarında hiçbir rahatsızlığın görülmemesi mümkündür.

Operasyon sonrası meydana gelen yaralar zamanla kaybolmaktadır. Kişilerin yaralar ile ilgili herhangi bir sorun yaşadıkları takdirde doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Operasyon sonrası ilk 2 ay sıkı bir egzersiz yapmamanız ve şişlik tamamen düzelene kadar yalnızca hafif bir yürüyüş yaparak günlük rutine devam etmeniz tavsiye edilir. Liposuction fazla derileri değil bölgesel yağları temizlemektedir. Bu nedenle liposuction sonrası ciltte herhangi bir sarkma meydana geldiği takdirde, kişinin karın gerdirme gibi farklı bir estetik operasyon geçirmesi gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, liposuction uygulaması bir uzman tarafından tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirildiği takdirde herhangi bir asimetrik görüntünün oluşması mümkün değildir.

 

Hayır, liposuction ile bağlı olarak fazla kilo alımının gerçekleşmesi mümkün değildir.

 

Liposuction sırasında 2, 3 ve 4 mm boyutunda delikler açılmaktadır.

 

Liposuction uygulamasından 1 ay sonra kişinin spor yapabilmesi mümkündür.

 

Liposuction uygulamasından 1 veya 2 gün sonrasında kişinin duş alması tavsiye edilmektedir.

Vücutta mevcut bulunan asimetrik bölgeleri simetrik hale getirmek için liposuction yapılamamaktadır.

Uygulama sonrasında vücutta bulunan tüm yağ oranının %70’inin azaldığı bilinmektedir.

Evet, tek seans sırasında birden fazla bölgeye liposuction uygulanabilmesi mümkündür.

Evet, tüm mevsimlerde liposuction uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Hayır, dışarıdan kişinin liposuction yaptırdığının belli olması mümkün değildir.

Liposuction uygulamasının kişinin genel sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olması mümkün değildir.

Her operasyonda olduğu gibi liposuction uygulamasında da birtakım yan etkilerin görülebilmesi mümkündür. Liposuction sonrasında bölgede kızarıklık görülmesi olasıdır. Fakat bu durum için kişinin endişe etmesine gerek yoktur, durum kendiliğinden geçecektir.

Birkaç saatle sınırlı olmak üzere his kaybı meydana gelebilmektedir. Kalıcı bir his kaybının meydana gelmesi söz konusu değildir.

Herhangi ek bir uygulamanın yapılması şart değildir fakat gerektiği takdirde kişiye masaj ve LPG tedavisinin önerildiği de bilinmektedir.

Liposuction yaptırmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Operasyon sonrasında hastanede istirahat etmek gerekmemektedir. Genel olarak 3 veya 4 saat sonrasında kişi taburcu edilir.

Operasyon sonrasında kişinin vücudunda çok belirgin olmayan izlerin kalabilmesi mümkündür. Fakat bu izler için kişinin herhangi bir ürün kalmasına gerek olmamaktadır. Bu izler bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Evet, bu süre doktor tarafından belirtilecektir.